Pokrok, který nejde zastavit. Umělá inteligence prostřednictvím velkých jazykových modelů (LLM – Large Language Models) = revoluce. To je v roce 2025 bez debaty. AI díky tomu není jen automatizátor rutiny. Stává se rovnocenným parťákem vývojářů. Říká se tomu AI Native Development. Co to vlastně znamená?

Co značí LLMs modely v praxi? Zjednodušují generování kódu, urychlují testování a hledání chyb. Pomáhají zpracovat přehlednější dokumentaci, resp. umožňují využívat personalizované asistenty.

 

Svět se mění, programování také

1. Generuji kód skoro jako CTRL + C/V

Popíšu funkci nebo algoritmus „normálním“ jazykem a AI to dorazí. Ač hodně zjednodušeno, jedním z nejviditelnějších dopadů LLM je jejich schopnost generovat kód na základě přirozeného jazyka.

Znamená to jediné: dramatické zkrácení času vývoje a snížení potřeby manuálního psaní opakujících se úseků kódu. Je pravda, že metoda kopíruj a vlož je nadsázkou, ale v principu časové úspory se jí v tomto případě trochu podobá.

LLM zvládnou odpovědět na otázky, sumarizovat texty a překládat mezi jazyky. K tomu ještě dokážou generovat originální obsah a vést interaktivní konverzace s uživateli. Jsou to skuteční multi-účeloví asistenti, kteří zvládnou vše od informování po kreativní psaní.

Více: LLM: Milník, který mění pravidla hry

2. Ladím a testuji automaticky

Tradiční testování softwaru je časově náročné a vyžaduje pečlivou analýzu. AI modely dokážou generovat testovací sady, navrhovat Edge case (případy při méně pravděpodobných extrémních podmínkách) a pomáhat s odstraňováním chyb.

Velké jazykové modely mohou navíc analyzovat výstupy testů a navrhovat opravy. Suma sumárum: snižují chybovost a urychluje vývoj.

 

3. Mám lepší dokumentaci kódu

Nemusím být programátor, abych pochopil, že vyznat v delším odborném textu (kódu) bez řádné struktury, dokumentace a přesných poznámek je složité. Zejména, pokud se k projektu vracím po nějaké době nebo na něm začne spolupracovat někdo nový.

LLM mohou automaticky generovat komentáře ke kódu, psát dokumentaci a vysvětlovat složité algoritmy.

 

4. Využívám personalizované AI asistenty

Každý programátor a kodér má trochu jiný styl a zvyklosti. Je to jako s kávou: je takřka stejná, někdo ji rád černou, jiný s mlékem.

Díky LLM mohou vývojáři využívat personalizované asistenty. Ti jim pomohou s přípravou té jejich kávy: doporučí optimální algoritmy, varují před potencionálními riziky.

 

Výzvy a úskalí

Všechno pro má i své proti a opět platí staré dobré dobrý sluha a zlý pán. Proč? Mluví se o bezpečnosti, tzv. biasu, závislostech na AI a problémy integrace s dalšími systémy.

 
  • Bezpečnost a BIAS
    Za prvé často skloňovaná otázka bezpečnosti, ožehavé téma u veškerého programování. Za druhé tzv. BIAS – předpojatost, kdy systémy AI mohou vycházet se stereotypů a následně podporovat předsudky.
  • AI závislost
    Zjednodušení práce vede v mnohých oblastech ke „zlenivění“. Proč mám seběhnout dvě patra, když kamarádovi napíšu nebo zavolám. Přílišné spoléhání na AI může vést ke ztrátě hlubšího porozumění kódové logice mezi vývojáři.
  • Integrace do dalších systémů
    Vytvořit nezávislou platformu je jedna věc, úspěšně ji propojit s těmi stávajícími věc druhá. Právě tady může nastat komplikace při spoléhání se na AI

Závěr

Ano, úskalí jsou a je jich dost. Pozitiva ale převažují. Je jasné, že AI Native Development představuje budoucnost programování. Velké jazykové modely totiž nejsou jen pomocným nástrojem – mění samotnou podstatu programování.

Otázkou není, zda AI nahradí programátory. Ale jak se programátoři naučí efektivně využívat AI jako svého parťáka.

 

Co nového ve světě AI?

TOP 10 dovedností budoucnosti

TOP 10 dovedností budoucnosti

Zběsilé tempo 21. století nepolevuje. Technologické inovace, automatizace, umělá inteligence mění...

Promptujeme logo
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.