V posledních letech se umělá inteligence (AI) stala jedním z nejdiskutovanějších témat v technologickém světě. Přesto existuje řada mýtů a neporozumění, které obklopují její skutečné schopnosti a potenciál. Pojďme se podívat na některé z nejčastějších mylných představ, které se stále opakují v diskuzích o AI.
1. AI brzy nahradí všechny zaměstnance
Všeobecně panuje pochopitelná obava, že umělá inteligence v příštích 15 letech zruší 50 % současných pracovních míst, což povede ke vzniku velkého množství nových pracovních míst s nízkou kvalifikací. Máme však tendenci schopnosti AI značně přeceňovat a naopak podceňovat flexibilitu a úsudek, které jsou v mnoha manuálních zaměstnáních potřebné.
Je třeba si uvědomit, že v posledních několika staletích každé zavedení nových a efektivnějších nástrojů znamenalo ztrátu pracovních míst, která byla následně nahrazena obrovským množstvím jiných.
2. Umělá inteligence má vlastní vědomí, je inteligentní
„Skynet si uvědomil sám sebe v 14:13:09 29. srpna 1997. V tu chvíli začal válku proti lidem.“
Terminátor 2
Současná AI není vědomá. AI funguje na základě dat a předem naprogramovaných algoritmů. Nemá emoce, sebeuvědomění ani skutečné porozumění tomu, co „říká“ nebo „dělá“. Lidé často zaměňují sofistikované odpovědi za inteligenci podobnou lidské.
Co totiž znamená inteligence? Inteligence je jedinečná vlastnost živých organismů, která je definována jako schopnost získávat a používat znalosti.
3. Umělá inteligence nahradí učitele a studenty
Tento mýtus vychází z předpokladu, že systémy AI mohou vykonávat všechny úkoly a funkce, které mohou vykonávat lidé, nebo je dokonce vykonávat lépe. Tak tomu však není. Systémy AI nemohou nahradit lidskou inteligenci, kreativitu nebo emoce, naopak je mohou doplnit a posílit.
Umělá inteligence může učitelům pomáhat několika způsoby, včetně poskytování okamžité a personalizované zpětné vazby žákům na základě jejich výkonu a pokroku. Kromě toho může AI automatizovat známkování a hodnocení práce žáků, což učitelům ušetří cenný čas a zdroje.
4. Umělá inteligence pracuje bez chyb
Generativní umělá inteligence není bezchybná. Může vytvářet obsah plný nepřesností a zkreslení. Její výstupy jsou silně ovlivněny daty, na kterých byla vyškolena a která mohou obsahovat chybné nebo předpojaté informace.
AI je tak dobrá, jak dobrá jsou data, na kterých je trénována. Pokud jsou data neúplná, zkreslená nebo chybná, budou i výsledky AI nepřesné. Navíc algoritmy mohou mít vlastní omezení a chyby, což vede k nesprávným nebo dokonce škodlivým rozhodnutím.
5. Umělá inteligence není regulována
Přestože předpisy a etické směrnice pro umělou inteligenci existují, mohou vyžadovat další vývoj, aby udržely krok s rychlým růstem a vlivem této technologie. Zodpovědné používání a vývoj robustních regulačních rámců jsou nezbytné pro řešení etických a společenských důsledků AI.
V rámci Evropské unie je jedním z regulačních nástrojů Akt o umělé inteligenci (EU AI Act, nařízení (EU) 2024/1689), který vstoupil v platnost dne 1. srpna 2024.
Více: EU AI Act: Přelomový krok rozvoje AI
O kterém dalším mýtu ohledně umělé inteligence jste slyšeli Vy?
Co nového ve světě AI?
Umělá inteligence mění trh práce
Trh práce se mění. Už nyní, ať si to chceme připustit, nebo ne. A jedním z klíčových faktorů je...
Výzkum AI ve vzdělávání: Pomocník i výzva
Jak se učíme a jak učíme druhé? Není pochyb, že stojíme na prahu velkých změn, co se týče způsobů...
Maily pod kontrolou aneb E-mail komunikátor
Po víkendu mám pomalu plnou e-mailovou schránku. Než ráno vyřeším elektronickou poštu, trvá mi to...